Najlepsze techniki masażu na zmęczone mięśnie po górskich wędrówkach

Górskie wędrówki mogą przynieść wiele korzyści zdrowotnych, a jednocześnie dostarczyć mnóstwo przyjemności. Lepsza kondycja, stymulacja dla mięśni, a do tego wspaniałe widoki wokół – wszystko to sprawia, że nie brakuje miłośników górskich szlaków. Niestety niekiedy się zdarza, że wysiłek, jaki trzeba włożyć w pokonanie trasy, skutkuje nieprzyjemnymi bólami mięśni. Dowiedz się, jak je złagodzić.

Przyczyny bólu mięśni

Ból mięśni potocznie nazywany jest zakwasami, nie jest to jednak słuszne. Zakwasy to ból, który pojawia się w trakcie wysiłku fizycznego lub też tuż po nim i znika w ciągu dwóch godzin od zakończenia aktywności fizycznej. Dolegliwości pojawiające się na drugi lub nawet trzeci dzień nazywane są natomiast opóźnioną bolesnością mięśni (DOMS). Z czego ona wynika? W trakcie wykonywania intensywnego wysiłku fizycznego w mięśniach dochodzi do mikrouszkodzeń. Tym zaś towarzyszy obrzęk komórek mięśniowych, a także delikatny proces zapalny. W efekcie kilkanaście godzin po treningu czy wysokogórskiej wycieczce mięśnie zaczynają boleć, co może trwać nawet kilka dni. Nie jest to stan groźny dla organizmu, a wręcz przeciwnie. Proces ten powoduje wzrost mięśnia i jego wzmocnienie. Niestety dla wielu osób ból jest na tyle nieprzyjemny, ze poszukują sposobów, aby szybko sobie z nim poradzić. Jednym z nich jest masaż.

Jaki masaż najlepiej sprawdzi się po wycieczce w góry?

Istnieją dwa podstawowe rodzaje masażu – klasyczny i leczniczy. Pierwszy z nich, w ramach którego stosuje się głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, wibracje oraz oklepywanie, ma na celu przede wszystkim odprężenie i relaks. Pomaga on złagodzić bóle mięśni, a do tego przynosi ukojenie. Jego skuteczność w walce z bólem mięśni po wycieczce w góry wynika z faktu, że poprzez wpływ na układ krwionośni i limfatyczny powoduje lepsze krążenie. To jest natomiast istotny czynnik, który przyspiesza regenerację organizmu, a tym samym pozwala mu łatwiej poradzić sobie z bólem.

Jeżeli ból mięśni jest wyjątkowo dotkliwy, można się także zdecydować na masaż leczniczy o większej intensywności, głębszej penetracji, a przede wszystkim ukierunkowaniu na konkretną dolegliwość. Dobry masażysta może się skupić na obszarach bólowych, które są szczególnie przeciążone i bolesne po nadmiernym wysiłku. Dzięki temu można szybko pozbyć się opóźnionej bolesności mięśni, choć w większości przypadków w zupełności wystarczy masaż klasyczny.

Podsumowując, aby poradzić sobie z bólem zmęczonych mięśni po górskich wędrówkach, należy zadbać przede wszystkim o właściwą regenerację organizmu. Oprócz tego doskonałym wsparciem może okazać się masaż, który znacznie przyspieszy regenerację i ukoi nieprzyjemne dolegliwości bólowe. Najlepszym wyborem w takiej sytuacji jest masaż klasyczny, choć można się również zdecydować na masaż leczniczy. Decyzję powinien podjąć masażysta, który uwzględni indywidualne uwarunkowania i najlepiej dobierze rodzaj masażu do potrzeb danej osoby.

Zapraszamy po więcej informacji: masaż Gdynia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *